hakkımda yazısı
HAKKIMDA


Oğuz Han Turan


Marmara Üniversitesi Fizik Bölümü terk öğrencisi ve Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Yazılım dünyasının bir parçası olmaktan mutluluk duyuyorum. ( Evet bu cümleyi her daim bir yazılımcıdan duymak mümkün olmayabiliyor. Bir eşref saatinde yazılmış bir hakkımda yazısı olduğu buradan anlaşılabilir 🙂 ). Bir işin ne kadar süredir yapıldığından çok ne kadar süre daha yapmaya tahammül edilebilir olduğunun ifade edilmesinin daha önemli olduğunu düşünüyorum. "10 yıl tecrübeli bir yazılımcı mı daha heveslidir yoksa 40 yıl daha yazılım yaparım diyen bir yazılımcı mı daha heveslidir ? " sorusu aslında kişinin mesleğinden elde ettiği mutluluğu ifade eder. Her daim bu çizgide kalabilmeyi hedefleyen bir yazılımcı olarak her zaman yazılım dünyasının bir parçası olmaktan mutluluk duyma peşindeyim daha doğru bir ifade olabilir.

Güncel teknolojileri takip etmekten, bu teknolojiler ile "Hello World! " selamları yazmaktan da mutluluk duyarım. Son zamanlarda Docker, Kubernetes dünyası ile ilgileniyorum, hafiften Machine Learning ve Artificial Intelligence hakkında makaleleri takip etmeye çalışıyorum. Çoğu zaman eclipse açık, java teknolojileri ile bir şeyler geliştirme peşinde ömür tüketiyorum. Java'yı ve Java'cıyı ayrı severiz vesselam. 🙂


Yazılım geliştirme işinin %50'ı problemi kavrayıp çözüm üretmek %30'si müşteri-geliştirici, geliştirici-geliştirici, geliştirici-patron(takım lideri vs.) iletişimini sağlıklı yürütebilmek ve %20'si kodlama olduğu kanaatindeyim. Ortaya koyduğumuz çözümler bir sonraki geliştirici, müşteri, takım lideri, patron ve akla gelmeyen kişilerin yarınlarını aydınlatabilir veya karartabilir. Bu yüzden her daim güzel çözümlerin peşinde olmak lazım. Tabi güzel çözümler demek kimse tarafından anlaşılamaz çözümler demek değildir tabi ki de. Tam burada Einstein amcamızdan bir alıntı yaparak noktalamak ne kadar da doğru bir tavır olacaktır.


Güzel günler ve güzel kod satırlarında görüşmek üzere. 🙂


Einstein alinti